Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Takip Edin Takip Edin

Facebook Sayfamızı Ziyaret Edin
Facebook Sayfamız Facebook Sayfamız

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuyilmazticaret_ada@hotmail.com


GAZETELER GAZETELER

Saklı cennet Paşalimanı


defa gösterilmiştir
Marmara´nın ikinci büyük adası yalnızlığın ve bakirliğin simgesi gibi. Zeytinin en güzeli, kavunun en lezzetlisi burada yeniyor. Adalıların en büyük şikâyeti ulaşımdan.
MARMARA´NIN ikinci, Türkiye´nin ise üçüncü büyük adası olmasına karşın ismini pek az kişinin bildiği Paşalimanı adeta keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Karaya en yakın ada olmasına rağmen Erdek´e bağlı Paşalimanı´nda sürekli yaşayanların sayısı 300´e ancak ulaşıyor. Adını, gemilerini Kıbrıs´ın fethinden dönerken adanın koylarına demirleyen Lala Mustafa Paşa´dan alan Paşalimanı´nın tarihi Bizans dönemine kadar dayanıyor. Büyüklüğü 21 kilometrekare olan adada toplam 5 köy bulunuyor. Ada sakinlerinden 75 yaşındaki Cem Oker İstanbul´da oturduğunu, emekli olduktan sonra Paşalimanı´nda ev alıp burada yaşamaya başladığını söylüyor. "Havası, suyu ve doğal güzelliği, karaya en yakın ada olma özelliğiyle Paşalimanı tam bir cennet" diyen Oker, böyle bir yerin ihmaline anlam veremediğini ifade ediyor. Adadaki köylerden Harmanlı´nın Muhtarı Sabahattin Tuna ise dünyaca ünlü Adakarası şarapları için üzümün Paşalimanı Adası´nda üretildiğini belirtiyor. Muhtar Tuna yörenin en lezzetli kavun, domates ve zeytininin de bu adada yetiştirildiğini vurguluyor.

SORUNLAR DİZBOYU
Ancak saklı cennet Paşalimanı´nın sakinleri bugünlerde bir hayli dertli. Ada ahalisi adanın yeterince hizmet alamadığını ve yaşadığı sorunlar nedeniyle yaşanamaz bir yer haline geldiğini vurguluyor. "Böyle bir dünya cenneti göz göre göre nasıl yok edilir?" diyerek isyan eden Cem Oker, şunları anlatıyor: "Ulaşım en büyük sorun. Haftada bir kez devlet gemisi uğruyor. Kişiye ait bir feribot sizin kaderinizi belirliyor. Böyle şey olamaz. Anneler çocuklarını okutmak için kocalarını bırakıp şehre göç etmiş."

KAPALI OLAN OKUL AÇILMALI
Gerçekten de ulaşım ve akaryakıt sorunu yüzünden Paşalimanı´nda yaşam durma noktasına. Adada Paşalimanı, Balıklı, Harmanlı, Poyrazlı ve Tuzla köylerinde kış aylarında 300 olan nüfusun yaz aylarında 7 bine çıkıyor. Paşalimanı Köyü muhtarı Eyüp Esen, "Devletin gemisi burnumuzun ucundan geçiyor. Burada bu geminin yanaşabileceği bir de iskele inşaa ettik ama yine de adaya sefer sayısının artırılmasını sağlayamadık. Adada okul binası bulunmasına karşın okul da 2 yıldır kapalı. Okul bir an önce açılmalı."
İsmet ACAR-MERKEZ
RESİMLERRESİMLER
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,2891

® 2015 YILMAZ TİCARET Paşalimanı ADASI
Paşalimanı Adası Web Portalı http://www.pasalimaniadasi.com.tr

Tam Ekran