Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Takip Edin Takip Edin

Facebook Sayfamızı Ziyaret Edin
Facebook Sayfamız Facebook Sayfamız

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuyilmazticaret_ada@hotmail.com


GAZETELER GAZETELER

YÖREMİZİN YAŞAM BİÇİMİ

Paşalimanı Köyü;

Adaya ismini veren köydür.1571 Kıbrıs Harbinden sert bir havada dönen Lala Mustafa Paşanın adanın koyuna sığınmasından sonra Paşanın Limanı olarak isimlendirilmiş. Paşalimanı adını almıştır.Adanın Kuzeybatı tarafında yer almaktadır.

Köy geçmiş zamanda merkez liman olarak kullanılmış ve yönetimin merkezi olarak seçilmiştir.Eski zamandan kalma bir cami,şarap fabrikası,çeşme ve Lala Mustafa Paşanın askerleri ve o dönemin ileri gelenlerinin defnedildiği bir mezarlık vardir.Şu anda da sağlık ocağı,büyük gemilerin yanaşabileceği iskele,Jandarma karakolu,PTT binalarının bulunduğu köydür.

Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Geçmiş dönemlerde balıkçılık ana geçim kaynağı iken köyün gençlerinin iş imkanları ve yaşam koşullarından dolayı büyük şehirlere göç etmesi bu geçim şeklini ortadan kaldırmıştır.Şu anda Zeytincilik,Bağcılık ve Tahıl ürünleri tarım için tercih sebebidir.Hayvancılık ta son zamanlarda gelişen gözde mesleklerdendir.

Turist amaçlı gelmek isteyenler için idealdir,çoğunlukla essen Poyraz rüzgarlarindan etkilenmeyen köylerden biridir.Yaz aylarında bu konumu ile daha sakin ve sıcaktır.Denize girilecek tek bir sahil şeridi vardır.Manzara ve yeşillik açısından çok güzeldir.

Harmanlı Köyü;

Harmanlı köyü adanın kuzeybatısında Paşaliman ile aynı koyu paylaşmaktadır.Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Son zamanlarda yazlık turizime de hizmet etmektedir.Eski zamanlarda tatlı esen Poyraz rüzgarı ile Harman yeri anlamına gelen Harmanlı adını almıştır.

Zeytinlikleri,bağları,sebze ,meyve ve tahıl alanları bakımından en kuvvetli yerdir. Domates,kavun ve karpuz yetiştiriciliğinde bölgedeki adaların ihtiyaçlarına cevap vermektedir.Adada susuz tarım ile yetişen meyve sebzeler tad ve güzellik açısından aranan ürünlerdir.

Yerleşim konumu ,tarım alanları,sahilleri açısından adanın en güzel köyüdür.Köyün batı tarafında 1. plajı Kumburnu,2.Plajı Teller,3.Plajıda İncirvoli dir.Tüm sahilleri doğal ve temiz bir denize sahiptir.Tatilciler için rüzgarın esme konumuna göre denize girme imkanı sunmaktadır.

Poyrazlı Köyü;

Adanın Kuzeydoğu tarafında ki köyüdür.Poyraz rüzgarı etkisi altında olduğu için Poyrazlı adını almıştır.

Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Son zamanlarda yazlık turizime de hizmet etmektedir.Eski zamanlarda tatlı esen Poyraz rüzgarı ile hastaliklara sifa olmustur.

Eglence yerleri ve yazin kalabalık nufusu ile tercih sebebbidir.Yazlik Pansiyonculugun en cok gelistigi köydur.

Balıklı Köyü;

Adanın Güneybatisinda yer almaktadır.Kucuk ve sirin bir koydur.Adaya Ulasim imkanı saglayan onemli yerlesim yeridir.

Yaz -kış aylarinda adanın ulasim yukunu çeken köyümüzdür.Erdek-Avşa hattinda yer aldiği için Erdek´e her gün ulaşim imkanı sağlamaktadir.

Hayvancılık,tarım ve yaz turizmi ana gecim kanaklarindandır.

Tuzla Köyü;

Adanın kapıdağ yarim adasina en yakın koyudur.Ulasım imkanları sayesinde kısa surede anakaraya ulasmaya imkan vermektedir.Erdek´e gitmek isteyenlerin çıkış noktasıdır.Acil durumlarda adanın çıkış köyüdür.

Adını çok yakininda bulunan tuz gölünden almaktadir.Kendiliginden olusan göl eski zamanlarda tuz ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Gecim kaynakları Balıkçılık,hayvancılık ve yaz turizmidir. Yazlari kalabalik olan bir köyümüzdür.

Sayfa Üretim süresi :0,0898

® 2015 YILMAZ TİCARET Paşalimanı ADASI
Paşalimanı Adası Web Portalı http://www.pasalimaniadasi.com.tr

Tam Ekran