Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Takip Edin Takip Edin

Facebook Sayfamızı Ziyaret Edin
Facebook Sayfamız Facebook Sayfamız

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuyilmazticaret_ada@hotmail.com


GAZETELER GAZETELER

YÖREMİZİN TARİHİ

 

M.Ö 7. yy ada Miletoslular tarafindan bir basamak olarak Pontusun (Karadenizin) isgalinde kullanilmistir.

Adaya ilk yerlesen ve buraya Prokennosos adini verenlerin Sisamlilar(Samoslular) oldugu bildirilmektedir.Bu koloni kuruldugu zaman Anadolu Lidia devletine muhtar bir devlet olarak bagli kaldi.

Bu devirde MÖ 7 yy ve 6 yy ortasinda meshur sair ve müneccim Aristras yetismistir. MÖ 6 yy ortasinda Pers egemenligi sirasinda Darriosun egemenliginde kalmis Perslere karsi ayaklanan ION siteleriyle birlikte olduklari için Iranlilarin Müttefiki olan Fenikeliler tarafindan MÖ493 taraihinde tamamen yakilinca,ada daha sonra Kzikos´un egemenligine geçmistir.

Bizansli tarihçi Nikitas Khonati ya göre ada 1185 yilinda Sicilya donnanmasi tarafindan Imrali adasiyla birlikte yakilmis,1204 yilinda Haçlilar tarafindan zaptedilmis,sonra tekrar Bizanslilarin eline geçmissede 1306 yilinda Katalanlarin hucumuna ugrayarak tekrar harp olmustur.Ada 14.yy da Osmanli Egemenligine geçmis.

1.Dünya harbinden sonra kisa bir süre Yunan isgali haricinde tamamen Türkiyenin elinde kalmistir.

1949 yilina kadar Marmara Kazasina bagli bir kaza merkeziyken sonra Erdek´e baglanmistir.

Araplar(Yigitler) ,Ekinlik,Avsa ;Pasalimanina bagliydilar.Rumlarin hicretine kadar adada tamamen Rumlar oturmaktaydi.Yaliz Poyrazli köyünde 15 hane kadar Türk bulunmaktaydi.

Selaniki tarihine göre 1571 yilinda donanmasiyla firtinaya yakalanan LALA MUSTAFA PASA donanmasinda bulunan Marmaranin Asmali Köyünden bir askerin burayi iyi bildigini söylemesiyle ,onun rehberliginde ALONI´nin batisinda ki koya gemileri ile siginmisve bu kurtulusun sükran ifadesi için Aslami köyü halkina bazi imtiyazlar tanimistir.Ayrica Pasa ,Pasalimanina bir Cami ve Çesme yaptirmis,caminin çatisinida bindigi geminin diregi ile desteklemistir.

1935 te ki depremde cami tamamen harap olmus yerine simdiki cami yapilmistir. Caminin yaninda ki mezar taslarinda çok eski mezarlar mevcuttur.

Bunlarin en eskileri (Sahib-i hayat ve hasenat Pasalimani zatibi elhos Halil Aga 1200) ve (Merhum Tiryaki Mehmet Pasa 1174) kitabelerinin tasayan taslardir.

Pasalimani köyünde eskiden daha yüksek seviyeli bir yerlesim sahasinin bulundugu,Roma devrine ait bazi arkeolojik buluntulardan anlasilmaktadir.

Sayfa Üretim süresi :0,3203

® 2015 YILMAZ TİCARET Paşalimanı ADASI
Paşalimanı Adası Web Portalı http://www.pasalimaniadasi.com.tr

Tam Ekran