Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Takip Edin Takip Edin

Facebook Sayfamızı Ziyaret Edin
Facebook Sayfamız Facebook Sayfamız

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuyilmazticaret_ada@hotmail.com

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler

GAZETELER GAZETELER

VALİ ARSLAN PAŞALİMANI ADASI?NDA

VALİ ARSLAN PAŞALİMANI ADASI?NDA


defa gösterilmiştir
 
Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Erdek´e bağlı Paşalimanı adasında incelemelerde bulunarak halkın sorunlarını dinledi.

Vali Yılmaz ARSLAN 24 Haziran 2010 Perşembe günü Erdek’te Hayırsever vatandaş Uzman Dr. Nilüfer UMAN tarafından yaptırılan Sağlık Ocağı açılışını gerçekleştirdikten sonra, beraberinde Erdek Kaymakamı İsmail KAYGISIZ, Bandırma Kaymakamı Ali MANTI, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin AYSAN, İl Genel Meclisi Başkanı M. Akif OKUR, İl Genel Meclisi Üyeleri ve daire müdürleri olduğu halde Paşalimanı adasını ziyaret etti. Ada’daki beş köyü de( Balıklı, Poyrazlı, Paşalimanı, Harmanlı ve Tuzla) gezerek incelemelerde bulundu ve köylülerin sorunlarını tek tek dinleyerek not etti ve çözüm sözü verdi.

KÖYLÜ HEM SORUNUNU SÖYLEDİ, HEM ÇÖZÜM ÖNERDİ
Açılışın ardından Vali Yılmaz ARSLAN ve beraberindeki heyet, Erdek İskelesi’nden, Paşalimanı adasına Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğüne ait botla geçiş yaptı. Adada bulunan beş köyden   İlk olarak Balıklı köyü ziyaret edildi. Daha sonra sırayla Poyrazlı köyü, Paşalimanı köyü, Harmanlı köyü ve Tuzla Köyü’ne ziyaretlerde bulunuldu.  Vali ARSLAN’ nın “Halkımızın beklentileri, istekleri neler, yapabileceğimiz neler var’’ düşüncesiyle gerçekleşen ziyaretlerde, Valimiz ile konuşup sorunlarını dile getiren halk ise sorunlarla beraber pratik çözüm önerilerini de Sayın Valimizle paylaştılar. Özenle her söyleneni bizzat kendisi not alan Vali ARSLAN, ‘’Tutamayacağım sözü vermem. Bu anlattıklarınızın içinde kısa vadeli çözüme ulaşacak sorunlarınız var. Ancak mesela ulaşım için feribot istiyorsunuz. Bu İstanbul İDO ve Çanakkale GESTAŞ firmaları ile ilgili mesele. Bu yazışmaları da yapıp sizlere Kaymakam İsmail KAYGISIZ aracılığı ile en kısa sürede yanıt vereceğim’’ diye konuştu.

ADALILAR’IN İSTEKLERİ ORTAK
Ziyaret boyunca sorunlarını dile getiren Paşalimanı Adası’nın beş köyünün de istedikleri ortaktı. Vali ARSLAN’ la karşılıklı ve rahatça sohbet imkânı bulan köylüler. Balıkçı barınaklarının veya  limanlarının olmasını, köy içi yolların sıkıntısının giderilmesini, doktorlarının 15 günde bir gelmesi yerine en azından yaz sezonu boyunca her gün köylerinde bulunmasını istediler. Ayrıca içme suyu sorunun çözülmesi, elektrik arızaları olduğu için yüksek gerilim hattı, adada çıkabilecek yangına ilk müdahale için su taneri, temizlik için çöp arabası ve posta hizmetlerini gerçekleştirebilmek için postane istediler.

POYRAZLI KÖYÜ BALIKÇI BARINAĞI İÇİN ELLİBİN TL
Vali Yılmaz ARSLAN, Poyrazlı köyündeki incelemelerinde Köyün İskelesinin ve Balıkçı Barınağının yetersiz ve çok eski olmasından dolayı dile getirilen sıkıntı için 50.000 TL yardım sözü verdi ve üzerinin de Erdek Belediye Başkanı Hüseyin AYSAN tarafından karşılanacağı bilgisi verildi. Poyrazlı Köyündeki incelemelerden sonra Paşalimanı Köyü’ne geçen Vali ARSLAN ve beraberindekiler, 1572 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Lala Mustafa Paşa’nın yaptırdığı tarihi camide incelemelerde bulundular. Vali Yılmaz ARSLAN ayrıca Paşalimanı Köyünde mevcut olan Sağlık Evi’nde incelemelerde bulundu ve Sağlık Evinin, Sağlık Ocağı Statüsüne geçirilmesi ve burada sabit bir doktor görevlendirilmesi için elinden geleni yapacağı bilgisini verdi.

EMEKLİ ALBAY TÜM ADANIN SORUNLARINI ÖZETLEDİ
En kapsamlı görüşme Paşalimanı köyünde gerçekleşti. İstanbul’da yaşayan Emekli Albay Osman Akagündüz, Vali ARSLAN’ı görüşme için güzel bir ortam hazırlayarak karşıladı. Yaşadığı adanın sorunlarını not defterinden açık bir şekilde ifade eden Akagündüz ‘’Burası kışları ıssız bir ada, yazın nüfus çoğalıyor ama bu seferde ulaşım sorunu baş gösteriyor. Doktorumuzun 15 günde bir gelmesi bizi çok zor durumlarda bırakıyor, ulaşımın da olmaması nedeniyle ölümlere varan vakalar olabiliyor. Adanın genel bir imar problemi var, bu imar probleminden dolayı bir nevi adanın gelişmesi aksıyor. Ağaçlandırma çok müsait ama değerlendiremiyoruz. DSİ adaya bugüne kadar hiç uğramamış, biz kendi imkânlarımızla su çıkarmaya çalışıyoruz ama kalitesinden emin değiliz" diye konuştu ve ekledi "Son olarak hayvancılık ve tarımdan destek bekliyoruz."

İÇME SUYU SORUNU VARSA MUTLAKA ÇÖZECEĞİZ
Osman Akagündüz’ü dinleyen Vali ARSLAN,  ‘’Adanın içme suyu problemi olduğu bilinmiyor, varsa da bana böyle bir şey aksettirilmedi. Yine de bu konuyu inceleteceğim. Sıkıntı var mı yok mu kapsamlı çalışma yaptıracağım’’ dedi. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın “Kesinlikle yerleşim birimlerinde içme suyu problemi olmayacak” talimatını dile getiren Vali ARSLAN ‘’İçme suyuyla ilgili problem hangi yerleşim yerinde olursa olsun, mesafe, maliyet önemli değil, bütün imkânlar sağlanacak ve içme suyu sıkıntı olmayacak. Bu konuda rahat olun. DSİ’ nin gelip gelmediği hakkında bir bilgim yok, ama ada onların  görev alanında  olmadığını düşünüyorum. Hayvancılığa teşvik konusuna gelince. Balıkesir’e geçtiğimiz yıl, 27 milyon TL hayvan desteği sağlandı. Tarımla birlikte bu para il genelinde 105 milyon TL’ye ulaşıyor. Belki adanıza tarım teşkilatı ulaşamamıştır. Ya da sorun sizin bu konuyla yeterince ilgilenmemenizden kaynaklanıyor olabilir. Bununla da ayrıntılı bir şekilde ilgileneceğim. Ancak bilinmesi gerekir ki, Balıkesir’in tarım ve hayvancılıkta  teşvik payı fevkalade iyi durumda. Bu konudaki müracaatlar bize  çok yoğun’’ dedi. İmar konusunun da önemli olduğunu belirten Vali ARSLAN ‘’Gerçekten bir an önce imar probleminin çözülmesi ardından adanın gelişmesi için gerekli girişimlerde bulunulması gerekir. Bu hususta iki yol var. Birincisi Belediye’nin mücavir alanı olduğu için ya o çözecek ya da mücavir alanından çıkarılarak bize verilecek biz yapacağız’’ dedi. Balıkesir ili genelindeki köy yollarının  durumuna göre ada yollarının çok kötü olmadığını belirten Vali Yılmaz ARSLAN, ‘’Sıkıntı varsa gerekeni yaparız. Ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü ile her köyün ağaçlandırılmasıyla ilgili görüşeceğim’’dedi.

Vali Yılmaz ARSLAN ve beraberindekiler son köy olan Tuzla Köyündeki incelemelerini de tamamladıktan sonra halkın sevgi gösterileriyle ada’dan uğurlandılar.

Vali Yılmaz ARSLAN, Ada’daki incelemelerinin ardından, Bandırma ilçemizde bulunan İl Özel İdaresine ait Sosyal Tesislerde, Bandırma Devlet Hastanesi inşaatında, Bandırma EnerjiSa Fen Lisesi inşaatında ve son olarak Bandırma Meteoroloji İstasyon Müdürlüğünde incelemelerde bulundu.

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,043

® 2015 YILMAZ TİCARET Paşalimanı ADASI
Paşalimanı Adası Web Portalı http://www.pasalimaniadasi.com.tr

Tam Ekran